Jistě mi dáte za pravdu, že nejraději děti hrají vánoční koledy, které dobře znají a mohou si je doma zazpívat s rodinou u stromečku. I já se svými žáčky nevynechám Štědrý večer a Pásli ovce, každý rok se ale snažím najít něco nového, čím si zpestříme nejen těšení na Ježíška, ale i tradiční vánoční besídky. Proto jsem se rozhodla tento článek věnovat méně známým vánočním písním či koledám v nezvyklých aranžích.
Každý rok otevíráme s dětmi oblíbené vánoční sbírky koled, od tradičních Betlémských hvězdiček Jana Hlucháně přes Nejkrásnější české a moravské koledy pro klavír Přemysla Vrby až po České vánoční koledy Evy Lorenc.
Tip: Stáhněte si zdarma eBook s 5 českými vánočními koledami pro začátečníky
Zvláště starší žáci ale občas zatouží po méně známých melodiích a určitě i my učitelé oceníme svěží vítr z hudebních vydavatelství. Proto bych se dnes ráda zaměřila na vánoční písně z jiných zemí, neotřelé jazzové úpravy i čtyřruční skladby s vánoční tématikou.
Vánoční koledy pro začátečníky
Moje nejoblíbenější sbírky pro nejmenší žáčky jsou z edice Alfred´s. Jistě jste slyšeli o klavírních školách s touto hlavičkou, především ta pro dospělé začátečníky je velmi povedená.
Už málokdo ale ví, jak krásné úpravy vánočních koled vyšly v této edici! Přitom písně jsou pro malé klavíristy psány opravdu velmi jednoduše, první díly jsou koncipovány tak, aby byly ruce stále v pětiprstové poloze a navazovaly na sebe. Notace je přehledná, téměř všechny písně jsou psány v C dur, popřípadě v a moll. Skladby se výborně hodí také na hru z listu.
Snadný part pro žáky je doplněn nápaditými doprovody pro učitele, takže výsledný efekt opravdu stojí za to. A jaké koledy ve sbírce najdete? Těšit se můžete na písně oblíbené v anglicky mluvících zemích, tedy např. We Wish You a Merry Christmas, We Three Kings of Orient Are nebo O Come, All Ye Faithful. Odkaz na knihy z edice Alfreds´ zde. Noty lze pořídit i digitálně.
V podobném duchu jsem pro začátečníky v roce 2021 vytvořila podobnou sbírku, místo světových koled se však zaměřuji na ty české a moravské. Těšit se můžete na nejznámější koledy, jako jsou Nesem vám noviny nebo Vondráši, Matóši, zároveň zde však najdete i méně známé písně, jako například V půlnoční hodinu nebo Den přeslavný. Tyto koledy dosud pro čtyřruční klavír upraveny nebyly, přitom si s nimi poradí i začínající pianisté. Doprovod secondo je určen pro pokročilejší pianisty – učitele, rodiče či sourozence.
Koledy jsou dostupné v digitální podobě a objednat si je můžete zde.
Pro milovníky čtyřruční hry
Kromě již zmiňovaných knih z edice Alfreds´ se mi osvědčily i další sbírky čtyřručních skladeb. Z těch méně známých jsou to Easy Christmas Duets Dana Coatese, v nichž opět najdete populární anglické hity (Jingle Bells, Silent Night, Joy to the World), tentokrát však ve snadné úpravě pro dva menší klavíristy. Aranže nejsou tak propracované jako u předchozí sbírky, zvládnou je však bez problémů dva žáčci na úrovni 3. ročníku. Noty jsou k sehnání opět na stránkách Alfred Music.
Koledy pro středně pokročilé
Výběr skladeb americké klavíristky, učitelky a skladatelky Eugénie Rocherolle obsahuje další anglické vánoční hity, tentokrát však pro středně pokročilé žáky. Ačkoliv toto album je určeno pro sólový klavír, mým naprostým favoritem je jediná čtyřruční skladba, O Holy Night, která je tak povedená, že si ji doma hráváme pravidelně každé Vánoce (pokud se sejdeme všichni, doplníme houslemi, a to je potom teprve krása!). Noty pořídíte na českých e-shopech, na mnoha z nich si už můžete poslechnout ukázky.
Koledy pro jazzové nadšence
I vánoční koledy mají bezpočet úprav laděných do jazzu. Z českých autorů se těmto aranžím věnuje skladatel Milan Dvořák. Úpravy českých koled najdete ve sbírce Před koledou smekni, naopak hudební tvorba evropských zemí je zastoupena ve Vánočních písních evropských národů. Budete-li je chtít najít všechny, jedna krásná bonusová koleda je také v druhém díle sbírky „Před písničkou smekni“.
Koledy jsou určeny pro pokročilejší pianisty od 5. ročníku, určitě je oceníte i se žáky 2. cyklu. Všechny sbírky Milana Dvořáka seženete ve Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu.
Koledy pro pokročilé
Máte-li studenty, kteří mají snadné koledy dávno za sebou, jazz jim nic neříká, ale přesto by si rádi zahráli něco vánočního, zkuste s nimi obtížnější úpravy vánočních melodií. Můj žák si našel například skvělé variace na Adeste fideles od Charlese Grobeho. Rozhodně není nutné hrát skladbu celou, i my jsme si tehdy vybrali jen část, přesto to bylo něco nového, slavnostního a přitom poměrně obtížného, na čem jsme se zase mnohé naučili. Skladba je volně dostupná ke stažení na imslp.
Podobných úprav najdete jistě bezpočet, záleží, jaká je oblíbená píseň právě vašeho žáka. Chytlavé aranže má například David Hicken, klavírista a skladatel, jehož nejznámější skladbou je pravděpodobně Bell Carol.
Mojí nejoblíbenější koledou je zase anglická God Rest Ye Merry Gentlemen. Nadchla mě natolik, že jsem neodolala a napsala si svoji vlastní verzi. Pokud byste si ji také rádi zahráli, noty jsou dostupné zde.
Závěrem
Vím, že o koledách by se dalo psát mnohem déle, jen české tradiční koledy by zasloužily samostatný článek. Já si však nekladu za cíl sepisovat encyklopedii, ale spíše ukázat, kolik máme k dispozici nejrůznějších sbírek pro malé i velké.
Je mi vždy líto, když vidím učitele „protáčet očima“ jen při vyslovení slova koleda. Přitom možností máme nepřeberně a nemusíme se „trápit“ každý rok s tím samým. Moc vám proto přeji, aby vás ten vánoční repertoár ještě stále těšil a naplňoval kouzelnou atmosférou tak, jako naše malé svěřence!