Ve firmě Petrof v Hradci Králové jsme v roce 2020 vybírali klavír do naší školy. Tehdy jsem měla poprvé možnost nahlédnout nejen do luxusního showroomu, ale i do muzea plného neuvěřitelných historických i supermoderních nástrojů.
Byla jsem naprosto nadšená a už tehdy jsem začala snít o tom, že se do Petrofu podíváme znovu, tentokrát i s žáky a dalšími kolegy. A hlavně, že navštívíme i výrobu a poslechneme si kompletní výklad.
Nějakou dobu trvalo, než se nám během covidových let podařilo vše zorganizovat, ale nakonec se povedlo a já pevně věřím, že se mi podaří do Hradce vzít brzy další várku klavírních nadšenců. Co se nám líbilo nejvíce?
Výroba
Většina exkurze probíhá přímo ve výrobních prostorách firmy. Jak moc se toto prostředí liší od naleštěných sálů i útulných pokojíčků, do kterých klavíry později putují! Voní tu dřevo a všude slyšíte hluk nejrůznějších strojů. Přímo při práci můžete sledovat neuvěřitelně zručné muže i ženy. Sama jsem si říkala, kolik let bych takový klavír vyráběla já a kolik prstů by mi na konci procesu chybělo! 🙂
Fascinovalo mě, že jsme mohli sledovat celou výrobu od úplného začátku. Nejdříve jsme si prohlédli dřevo připravené na rezonanční desku uchovávané ve speciálních komorách s přesně nastavenou teplotou. Později jsme přešli k budoucí kobylce a žebrům. V této fázi jsem si ani nedokázala představit, jak z těchto jednotlivých částí může vůbec vzniknout klavír. Postupně jsme se ale propracovali k formám na litinový rám, mechanice i strunám, až do sebe vše postupně zapadlo a člověk si dokázal představit budoucí nástroj.
Muzeum
Další částí prohlídky je muzeum historických, moderních i opravdu kuriózních kousků, které v Petrofu během více než 150 let dlouhé historie vznikly. Můžete si zahrát na jeden z nejstarších klavírů i pianin, uvidíte harmonium i varhany, které se zde krátce vyráběly.
Pobavila mě pianola, která posluchače „přenese“ do lokálu první republiky, ale i „klavírek“ s menším rozsahem, který byl prý zamýšlen pro děti.
Obzvlášť nejmladší návštěvníci byli nadšení z motýlka, nejmenšího křídla, které se otevírá na dvou stranách. Velkou pozornost si zasloužilo i disco křídlo s neonovým podsvícením.
Mě osobně se velmi dotklo vyprávění o založení továrny a nelehkém osudu jejích majitelů během válek a především po znárodnění a během privatizace. Sice jsem už o historii firmy poslouchala nejeden podcast, stejně mě ale znovu a znovu dojímá nezdolnost a obdivuhodná vůle a píle všech členů rodiny Petrofových. O to víc, že na Petrof cvičím odmalička a jedno krásné pianinko mám doma i teď.
Showroom
Jeden chlapeček jel prý do Hradce hlavně proto, aby si zahrál na klavír za 3,5 milionu korun 😃Ten najdete v nádherném showroomu a jedná se o křídlo Antonín Petrof, vlajkovou loď firmy.
Ale já bych určitě nepohrdla ani levnějšími kusy Kromě luxusních koncertních křídel je zde široká nabídka klasických pianin i různých zvláštností – pianino rokokové, ultramoderní „vajíčko“ i nástroj, jehož bílý lak zdobí četné podpisy.
Určitě vás upoutají také neobvyklé barvy některých klavírů. Já měla zatím možnost vidět červené a mintové pianino, v plánu jsou prý ale i další odstíny laku. Třeba tedy už na vlastní oči spatříte nástroje růžové nebo třeba žluté.
Café
Sladká tečka ve stylové kavárně s křídlem a mnoha promyšlenými hudebními detaily potěší určitě i nehudebníky.
Já ocenila výborný dortík, milovníky kávy nadchne mimo jiné i káva přímo z hradecké pražírny.
I kavárna je součástí místní umělecké oázy, pořádají se zde výstavy i koncerty nejrůznějších hudebních žánrů.
Jak se do Petrofu dostanete
Do sídla firmy je to jen několik zastávek MHD z hradeckého hlavního nádraží. Na exkurzi si vyhraďte dost času – samotná prohlídka muzea zabere cca 60 – 80 minut, návštěva továrny 75 – 90 minut. Určitě si ale nechte čas i na prohlídku showroomu a občerstvení v klavírní kavárně.
Vstupné: Základní vstupné 120 Kč do Muzea, 240 Kč do výroby. Děti, senioři nebo větší skupiny mají zvýhodněný vstup. Podrobnější informace najdete tady.
Exkurze probíhají v úterý a ve čtvrtek a je nutné se předem objednat zde 😉
Doufám, že si návštěvu užijete stejně jako my!